2024 Kubota Z400 Series Z422KW-54 The Kubota Z422KW-54 sports a 54-inch, fabricated steel mowing deck, to give you the range you need to cover even the largest stretches on your property. Spread out in the large operator’s platform and kick back in the adjustable high back seat, because once you’re in the saddle, the Z422KW-54 feels just like home. With three blades and a cutting height ranging from one-and-a-half to five-inches, you’ll see the results you’re looking for in no time at all. Features may include: Hitch Cup Holder & Storage Kawasaki Engines Easy to Reach Operator Controls Wide Pneumatic Casters Large Open Operator Platform Easy Under Seat Access Tool-Less Air Cleaner Access Foldable ROPS For Easy Transport Wide Low Profile Rear Tires FABRICATED MOWER DECK 48", 54", 60" The Z400-Series are equipped with a 48", 54", or 60" mower deck. Within their 5-inch-deep welded structure, these mower decks provide a generous internal deck volume that contributes to enhancing both mowing performance and clipping discharge performance. Whether long, wet, or thick, grass is powerfully raised for efficient mowing. A reinforced spindle mount area improves durability. COMFORT AND CONVENIENCE Features to keep you feeling fresh and working longer: 12-volt power outlet to charge your phone and other accessories Adjustable, high back seat Storage box Cup holder Wide foot pan for plenty of leg room and easy entry/exit The operation load of the dual operation levers can be adjusted to ea