2026 Kubota Z412KWNC-48
--- Hrs
48 inches
Shop Similar Equipment
Details
Year
2026
Make
Kubota
Model
Z412KWNC-48
Category
Other Equipment
Subcategory
Turf
Stock No.
103206
City
Duluth
State
MN
Condition
New
Width
48 in
Description
With its class leading speed of 10 mph, the Kubota Z412KWNC-48 keeps you moving with efficiency and ease as you clean up around the yard. Rated at 22 horsepower, thanks to its Kawasaki engine, and making use of a Hydro-Gear Commercial ZT3600 transmission, the Z412KWNC-48 makes yard maintenance and maneuvering around bushes, trees and beautification areas a breeze. The steel-welded mower deck is five-inches deep and 48-inches wide, perfectly suited for your needs. The Z412KWNC-48 gives you the results you’ll see and excitement you can’t deny. Class-leading speed* *Based on speeds published on company websites as of 10/11/2023 for the following 52”- 54” zero-turn models: Gravely Pro-Turn ZX, Scag Patriot, Exmark Radius S Series, Toro Titan HD 2000 Series, Hustler Fastrak SDX, John Deere ZTrak. Features Hitch Cup Holder & Storage Kawasaki Engines Easy to Reach Operator Controls Wide Pneumatic Casters Large Open Operator Platform Easy under seat access Tool-less Air Cleaner Access Foldable ROPS for easy Transport Wide Low Profile Rear Tires Fabricated Mower Deck: 48", 54", 60" The Z400-Series are equipped with a 48", 54", or 60" mower deck. Within their 5-inch-deep welded structure, these mower decks provide a generous internal deck volume that contributes to enhancing both mowing performance and clipping discharge performance. Whether long, wet, or thick, grass is powerfully raised for efficient mowing. A reinforced spindle mount area improves durability. Comfort And Convenience
Find Farm Equipment at Bobcat of Duluth
4610 W Arrowhead Rd