2026 Kubota Z422KWTNC-60
--- Hrs
60 inches
Shop Similar Equipment
Details
Year
2026
Make
Kubota
Model
Z422KWTNC-60
Category
Other Equipment
Subcategory
Turf
Stock No.
Q0063
City
Crystal River
State
FL
Condition
New
Width
60 in
Description
2026 Kubota Zero-Turn Mowers Z422KWTNC-60 A low profile, large tread tires and foldable ROPS (Rollover Protection Structure) don’t just give the Kubota Z422KWTNC-60 sleek design; they allow you to power through even the most demanding situations. Turn the key switch from your adjustable high back seat and scope in on your lines because with its 6.8-gallon fuel tank, the Z422KWTNC-60 isn’t going to stop until the job is done. The 60-inch wide, fabricated steel mower deck showcases Kubota’s commitment to quality and with the three blades and one-and-a-half to five-inch cutting ran, Z422KWTNC-60, you’ll not only work with precision, you’ll cover ground with efficiency. Mow the distance with the Kubota Z422KWTNC-60! Class-leading speed Based on speeds published on company websites as of 10/11/2023 for the following 52”- 54” zero-turn models: Gravely Pro-Turn ZX, Scag Patriot, Exmark Radius S Series, Toro Titan HD 2000 Series, Hustler Fastrak SDX, John Deere ZTrak. Features may include: Hitch Cup Holder & Storage Kawasaki Engines Easy to Reach Operator Controls Wide Pneumatic Casters Large Open Operator Platform Easy under seat access Tool-less Air Cleaner Access Foldable ROPS for easy Transport Wide Low Profile Rear Tires Fabricated Mower Deck The Z400-Series are equipped with a 48", 54", or 60" mower deck. Within their 5-inch-deep welded structure, these mower decks provide a generous internal deck volume that contributes to enhancing both mowing performance and clipping dischar