2024 IronCraft CTGRDC60
---
Shop Similar Equipment
Details
Year
2024
Make
IronCraft
Model
CTGRDC60
Category
Other Equipment
Subcategory
Skid Steer Attachments
Stock No.
084e4d1003a3fdde
City
Crossville
State
TN
Condition
New
Description
Our Grapple Rakes are ideal for raking and loading debris. The shape of the grapple makes it easy to roll debris into tight places. A single grapple or two independent grapples are available. We use American-made cylinders, rated at 4,000 psi, to handle the toughest jobs. Our Compact Tractor Grapple Rake is for use on tractors less than 40 HP and is built heavy enough for rigorous use, but light enough for compact tractors. Specifications Product Family: Compact Tractor Grapple Rake Product: CTGRDC60 Description: COMPACT TRACTOR DUAL CYL GRAPPLE RAKE, 60 in. Cylinder Size: 2 in. x 6 in. 4,000 PSI American Made RPM: Recommended for tractors 40 HP or less Working Width: 60 in. Weight (lbs): 335 Notes: Unique design makes it easy to roll debris in.to tight pilesOur Grapple Rakes are ideal for raking and loading debris. The shape of the grapple makes it easy to roll debris into tight places. A single grapple or two independent grapples are available. We use American-made cylinders, rated at 4,000 psi, to handle the toughest jobs. Our Compact Tractor Grapple Rake is for use on tractors less than 40 HP and is built heavy enough for rigorous use, but light enough for compact tractors. Specifications Product Family: Compact Tractor Grapple Rake Product: CTGRDC60 Description: COMPACT TRACTOR DUAL CYL GRAPPLE RAKE, 60 in. Cylinder Size: 2 in. x 6 in. 4,000 PSI American Made RPM: Recommended for tractors 40 HP or less Working Width: 60 in. Weight (lbs): 335 Notes: Unique design makes it