SFZ-48H-24KT
Category
Other Equipment
Subcategory
Turf
Stock No.
85ed6acd7e898fc5
City
Kingsport
State
TN
Condition
New
Width
48 in
Dimensions Length: 73 in. Width (chute down): 60.5 in. Width (chute in transport position): 49 in. Height: 60 in. Weight: 745 lb Features Strong, Adjustable Clutch for Long Life: The Ogura GT1 PTO Clutch Brake provides excellent starting and stopping power for the cutter deck, 74 ft. lb. of holding strength, and an adjustable air gap for long life. Deep, Fabricated, and Welded Cutter Decks: Heavy-duty Hero Cutter Deck design and construction yield an excellent quality-of-cut. Deep design handles lots of grass at higher speeds. Heavy-duty, aluminum, sealed ball bearing, blade-drive spindles provide reliable performance season after season. Solid Design for Years of Dependable Service: Tubular-steel main frame delivers unmatched strength and longevity. Speeds Up To 8 MPH: The ZT drive system’s dual hydro transaxles with all-metal gears and spin-on oil filters to deliver smooth, solid power to the drive wheels. Large cooling fans keep temperatures low and extend component life. More Uptime: Fewer grease points increase operator convenience and ease-of-ownership. Ride in Comfort: This ultra-comfortable and adjustable (with tools) and contoured for improved comfort, and features armrests. Easy Up, Easy Down: Foot-pedal cutter-deck lift is spring-assisted and makes raising the cutter deck smooth and easy. Reliable Power, Up To 24 HP: The 22 hp and 24 hp Kohler® 7000 Series engines with PRO Performance filtration provide smooth, reliable power. Specifications Total Fuel Capacity: 6.