STTII-72V-40BV-EFI
Category
Other Equipment
Subcategory
Turf
Stock No.
9ee8d017de195a04
City
Kingsport
State
TN
Condition
New
Width
72 in
It’s time for you to rise to the top of the food chain and tame turf with the Turf Tiger II™, a machine that’s tougher than any job you can throw at it. Engineered for superior durability, productivity and comfort, the Turf Tiger II gives you the edge over whatever nature throws at you while leaving you ready to take on the next challenge. Specifications Total Fuel Capacity: 12 gallons (Gas/Diesel) Drive Tires: 26" x 12"-12" Caster Tires: 13" x 6.5"-6" Seat: 4-point iso-mounted torsion-spring suspension seat Drive System Type: Dual Pump and Motor Pumps: Hydro-Gear: 16 cc Motors: Parker: 18 ci Forward Ground Speed: 12 mph (Gas/LP) Reverse Ground Speed: 6 mph Parking Brake: Adjustable foot-operated pedal. AUSCO disc brakes. Cutting Widths: 72" Type: Velocity Plus™ Cutting Height: 1.5" to 6" in .25" increments Deck Lift: Adjustable foot-operated pedal Construction: Tri-plate cutter deck constructed of 3 steel plates totaling nearly 1/2" of steel. Reinforcement plates at cutter deck spindles. Spindles: Cast-iron housing with tapered roller bearings. Blade Engagement: Ogura GT3.5 (300 ft lb); Ogura GT5 (350 ft lb) (Briggs Models); Adjustable air-gap for extended life. Dimensions Length: 89.5" Width (chute down): 83" Width (chute in transport position): 73.75" Height (ROPS down): 46.5" Height (ROPS up): 68" Weight: 1,556 lb Features 52", 61" or 72" Cutting Width: The envy of the industry, Velocity Plus™ decks deliver an amazing quality-of-cut and a wide, even discharge. This deck i